26.7.2017

Anna/Hana
Božena

Medzinárodné stretnutie detí „Bájny svet povestí alegiend“

Medzinárodný projekt so zameraním na povesti a legendy je v poradí tretím stretnutím žiakov druhého stupňa základných škôl z českého Frýdku Místku, poľského Žywca a Oravskej Lesnej. Cieľom projektu bolo oživenie časom zabudnutých kultúrnych tradícií, spoznávanie národného dedičstva jednotlivých zúčastnených krajín a miestneho regiónu. Aj v predchádzajúcich ročníkoch u partnerov v Česku a Poľsku tieto aktivity vyvrcholili do spoločného divadelního predstavenia, ktoré bolo nacvičené na motív niektorej miestnej známej povesti alebo legendy. Projekt so zameraním na povesti a legendy finančne podporil Višegrádsky fond sumou 4000 €. Na projekte sa finančne podieľala aj základná škola a obecný úrad. Úvodného slovenského večera sa zúčastnili aj predstavitelia samospráv zúčastnených štátov, z Česka a Poľska. Medzinárodné divadelné vystúpenie detí sa realizovalo tak, že každý herec svoju rolu rozprával vo svojom jazyku. Deti si sami vyrobili divadelné kulisy, kostýmy, pod vedením aj našich p.učiteliek nacvičili choreografiu. Dej bol z našich oravských povestí, z ktorých jedna rozpráva o tom, že čert mal postaviť hrad za sedem dní. Ak by sa mu to podarilo, člověk by musel upísať dušu čertovi. Povesť hovorí, že čert to nestihol a ľudia si hrad dostavali sami. Divadelnému predstaveniu predchádzala návšteva Oravského hradu, úzkokoľajnej železničky na Tanečníku, hvezdárne u p.Mojmíra Murína. Deti absolvovali trasu po naučnom chodníku, na ktorom ich s odborným výkladom sprevádzal Ing.Anton Kondela. Na konci náučného chodníka ich čakal poľovnícky guláš. Záverečné divadelné predstavenie si prišli pozrieť aj niektorí rodičia našich malých hercov, ako aj ich kamaráti.
Koordinátor 3. medzinárodného divadelného stretnutia detí Mgr.Daniel Mazúch označil projekt za prínos nielen v oblasti rozvíjania kontaktov medzi deťmi, ale aj za rozvoj spolupráce medzi zúčastnenými regiónmi.

Fotodokumentácia

• 01 Úvodný slovenský večer